English
AKTS Kredilerinin Belirlenmesi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde AKTS ders kredileri, bir derste öğrencilere kazandırılan yetkinlikleri (teorik ders, uygulama, seminer, bireysel çalışma, staj,  proje hazırlama, sınavlar, ödevler, vs.) esas alır. Bu yetkinlikleri kazanmak için öğrencinin “iş yükü” hesaplanır. Öğrenme kazanımları, öğrenme sürecini tamamlayan bir öğrencinin neleri bileceğini, neleri anlayacağını ve neleri yapabileceğini gösterir.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde ikili kredilendirme sistemi uygulanmaktadır. AKTS sistemine paralel olarak ulusal kredilendirme sistemi de kullanmaktadır. Uygulamada her bir dersin ulusal ve AKTS kredisi bulunmakla birlikte, AKTS kredi sistemi tek kredilendirme sistemi olarak kullanılması hedeflenmektedir.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde, kredilendirme sistemi yıllık 60 AKTS üzerinden hesaplanır. Yılda iki dönem söz konusu olduğunda, dönem başına 30; üç dönem söz konusu olduğunda ise dönem başına 20 AKTS üzerinden hesaplanır. Dört yıl süren programlarda toplam 240 AKTS, iki yıl süren programlarda toplam 120 AKTS, üç yıl süren programlarda toplam 180 AKTS olarak hesaplanır. 

AKTS kredilerinin hesaplanırken, fakülte ve yüksekokul düzeyinde ortak olan derslerin kredileri Bologna Eşgüdüm Komisyonu tarafından belirlenmiştir. AKTS kredileri fakülte ve yüksekokullarda program ve bölüm AKTS koordinatörleri aracılığıyla düzenlenmiştir.

Üniversitemizde, AKTS kredi hesaplaması, bir dersin tüm kazanımlarını elde etmek için o derse harcanması gereken zaman “iş yükü” üzerinden hesaplanır. 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, 48000 Kötekli/Muğla | Tel: + 90 (252) 211-1000 | Fax: + 90 (252) 223-9280
Copyright © 2013 Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
Yukarı Çık